Search our Site
Search our Site
Search for...

Contact Us!
Contact us by using our convenient online form, or you may visit our staff directory.


The Catholic Archdiocese Of Khartoum at St. Mathew's Cathedral, Khartoum, KH P.O Box 49 SD - H.E. Cardinal, Gabriel Zubeir Wako

H.E. Cardinal, Gabriel Zubeir Wako

H.E. Cardinal Zubeir Wako
ZUBEIR WAKO, Gabriel (1941- Birth. February 27, 1941, Mboro, diocese of Wau, Sudan. Education. Major Seminary of Tore River (philosophy and theology); in Rome, studied pastoral for a year and liturgy for two years. Priesthood. Ordained, July 21, 1963. Vice-pastor in Kwajok; rector of the Minor Seminary of Wau. Procurator economous of the apostolic vicariate of Wau and vicar-delegate of Ireneus Wien Dud, titular bishop of Barcuso, apostolic vicar of Wau (1). Episcopate. Elected bishop of Wau, December 12, 1974. Consecrated, April 6, 1975, Juba, by Cardinal Agnelo Rossi, prefect of the S.C. for the Evangelization of Peoples. Attended the IV Ordinary Assembly of the World Synod of Bishops, Vatican City, September 30 to October 29, 1977. Promoted to archbishop coadjutor of Khartoum, October 30, 1979. Attended the V Ordinary Assembly of the World Synod of Bishops, Vatican City, September 26 to October 25, 1980. Succeeded to the metropolitan see of Khartoum, October 10, 1981. Attended the VI Ordinary Assembly of the World Synod of Bishops, Vatican City, September 29 to October 28, 1983. Attended the II Extraordinary Assembly of the World Synod of Bishops, Vatican City, November 24 to December 8,1985. Attended the VII Ordinary Assembly of the World Synod of Bishops, Vatican City, October to 30, 1987. Attended the Special Assembly for Africa of the World Synod of Bishops, Vatican City, April 10 to May 8, 1994. Attended the IX Ordinary Assembly of the World Synod of Bishops, Vatican City, October 2 to 29, 1994. Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of October 21, 2003; received the red biretta and the title of S. Atanasio a Via Tiburtina, October 21, 2003. N.B. The apostolic vicariate of Wau was elevated to diocese on November 18, 1974 and Fr. Gabriel Zubeir Wako named its first bishop.

(Back)

This site is hosted by CatholicWeb.com | Powered by CompBiz EZWeb © software.
Find Mass Times at TheCatholicDirectory.com